Topinambury Diatop jsou perfektním zdrojem rostlinných výživových prvků, které v našem jídelníčku mají svůj význam, a nelze je zastoupit žádnou syntetickou náhražkou. Namátkou jmenujme kupříkladu vitamín C, karotenoidy, z nichž se tvoří v těle vitamín A, složité cukry, jejichž nízký glykemický index nezatěžuje slinivku, přitom jsou zároveň významným zdrojem energie, a mimo jiné také vlákninu.
Nedostatek vlákniny ve stravě civilizovaného světa je bohužel velmi častým jevem, ačkoli se o tom ví a potvrdí vám to i nejeden lékař. Přesto se stále na pultech obchodů objevují produkty z bílé pšeničné mouky – koláče, buchty, záviny bulky, rohlíky, housky, bagety, dorty, zákusky atd. Budete-li to s konzumací těchto výrobků přehánět, nepochybně to ponese negativní důsledky.
V topinamburech je vlákniny naopak velmi mnoho, je zde přítomna díky rozpustné, ale nestravitelné látce s názvem inulin, která podporuje peristaltiku střev, pravidelné vyměšování stolice a rovněž rozumné dávkování množství stravy (jídel s dostatkem vlákniny se nepřejíte). Inulin je také potravou pro bakterie, které s námi sdílí náš život v tlustém střevě, a pomáhají nám vytvářet velmi prospěšné vitamíny.
Vlákninu dávkujte rozumně – pokud si ale myslíte, že čím více minerálů, vitamínů a vlákniny, tím lépe, jste na omylu. Podstatné je organismus zásobovat živinami v množství, které dokážeme využít. Nadbytek všeho rovněž škodí, stejně tak inulinu. Může se to projevit trávicími problémy (nadýmáním, řídkou stolicí) a dále nadbytek vlákniny na sebe váže některé minerály z potravy, např. hořčík, což nakonec vede paradoxně k překyselení těla.
Poslouchejte tedy hlavně svou vlastní intuici, zdravý selský rozum, dopřejte si pestrou stravu, zařazujte do ní více luštěnin, celozrnných obilovin, sáhněte po oříšcích, za studena lisovaných olejích a samozřejmě využívejte bohatství čerstvého ovoce a zeleniny. Topinambury k těmto všem přirozeným zdrojům potravy můžete samozřejmě zařazovat pravidelně.