Zabrání spadu listů, trávy a prachu – jedním z hlavních důvodů, proč se solární plachta kupuje, je ochrana před spadem nečistot. Je celkem logické, že bazén v době, kdy se v něm nikdo nekoupe, by měl být zakrytý, když už ne stříškou, tak alespoň fólií. Zejména prach dokáže vodu znečistit a nutí nás častěji zapínat filtraci a zbytečně nasazovat desinfekční chemikálie. Docela obyčejná solární plachta dokáže v tomto směru uspořit náklady na provoz i toho nejmenšího zahradního bazénu.
Sníží vypařování vody – někteří lidé si příliš neuvědomují, že mít na zahradě bazén znamená neustále do něj dopouštět vodu. Za den se totiž mnoho vody odpaří, tím více, čím větší je vodní plocha. I u malých bazénků o průměru čtyři metry jde každý den o desítky litrů vody. Se solární fólií na hladině v době, kdy se bazén nevyužívá ke koupání, se vypařování vody sníží na minimum.
Pomůže udržet potřebnou teplotu – koupací komfort je dán obvykle dvěma faktory – tím prvním je čistota a tím druhým teplota vody. Nejvíce markantní to je vždy ve vaně, kterou si lidé běžně napouští, aby si dopřáli třeba bylinkovou regenerační koupel. Napustí si vanu tak, aby byla voda příjemně teplá, a předpokládají, že voda z vodovodní sítě nebude znečištěná. To samé se týká i bazénu, kde musíte dbát o čistotu vody filtrací a chemickými prostředky, a v případě potřeby zajistit její ohřev. Solární plachta na bazén https://www.chlorito.cz/solarni-plachty funguje jako izolant, který pomáhá udržet teplotu vody na požadované hodnotě.
Bublinky nejsou žádná lupa – s teplotou úzce souvisí i fáma, která koluje Internetem. Některé zdroje uvádí, že bublinky ve fólii fungují jako malé lupy, s jejichž pomocí se přenáší skrze sluneční záření více tepla do vody, čímž se zahřívá. To je pochopitelně nesmysl, bublinky pouze pomáhají fólii k tomu, aby se neponořila až na dno a zůstala trvale pouze na hladině.