Je celá řada důvodů, proč si připravovat kvašenou zeleninu podomácku. Určitě je to levnější, než si ji pořizovat v obchodě. Stačí nakoupit pouze zeleninu, vhodné koření a máte vše co potřebujete. Navíc nikdy nemůžete vědět, co všechno je v pickles z obchodu obsaženo. Často se i přes název nejedná o zeleninu kvašenou, ale naloženou v láku z octu a cukru, což má je do tradiční fermentované dobroty daleko. A navíc, nakládat zeleninu je příjemné zpestření dne a zábava, zvláště, pokud máte doma malé ratolesti, které do výrobního procesu můžete zapojit.
Kvašená zelenina oproti té zavařované má tu výhodu, že si dokáže uchovat veškeré vitamíny a další k tomu přidat. Navíc je plná probiotik, což jsou prospěšné bakterie, které žijí ve střevech. Ty jsou z velké míry zodpovědné za lidskou imunitu a pokud nám chybí, býváme často nemocní. Proto je dobré je doplňovat s železnou pravidelností. Díky tomu snáze předejdete rozvoji různých onemocnění již v jejich počátku. A to už za trochu té práce v kuchyni rozhodně stojí.
Samotná výroba kvašené zeleniny je velice prostá. Stačí nakrájet nebo nastrouhat zeleninu, kterou chcete zpracovat, promísit se solí, případně kmínem a černým pepřem a nechat chvíli odstát. Zelenina vygeneruje šťávu, která je nejen chutná, ale díky soli také funguje jako konzervant. Takto upravenou zeleninu pak stačí jen napěchovat do zavařovacích sklenic a dát na teplé místo zhruba na tři až pět dní. Po uplynutí této časové lhůty je pak dobré zeleninu ochutnat a pokud je dobrá, dát do sklepa nebo chladničky.
Vydrží dostatečně dlouho
Pickles nevydrží kvalitní tak dlouho jako sterilizovaná zelenina, ale pár měsíců v lednici ji určitě neublíží. Na rozdíl od sterilizované zeleniny je nejen chutnější, ale také zdravější. Navíc si pickles můžete vytvořit prakticky kdykoliv. Potřebné suroviny jsou snadno k sehnání a navíc nejsou drahé.